Program Europske snage solidarnosti
Sudjelovanje ne donosi korist samo mladima, već pridonosi i naporima tijela nacionalne i lokalne vlasti, nevladinih organizacija te poduzeća pri suočavanju s raznim izazovima i krizama. Kroz aktivnosti organizacija koje sudjeluju u programu, Europske snage solidarnosti će pridonijeti dobrobiti građana i društva u cjelini.
Struktura programa Europskih snaga solidarnosti:
VOLONTIRANJE
Mogu se prijaviti pojedinačne i/ili grupne volonterske službe. Program je osmišljen tako da sudionici nemaju trošak sudjelovanja, a volontiranje može trajati do 12 mjeseci.
Aktivnosti su raznovrsne; zaštita okoliša, društvena uključenost, aktivnosti u području obrazovanja, zdravstva, sodijalnog poduzetništa i sl.
STAŽIRANJE I ZAPOSLENJE
Stažiranje podrazumijeva stručno osposobljavanje u punom radnom vremenu u trajanju od 2 do 6 mjeseci koje se može odviti u matičnoj zemlji ili inozemstvu. U aktivnostima je naglasak na učenju i osposobljavanju kako bi se mladima pružila prilika steći relevantno radno iskustvo te pružila prilika za osobni i profesionalni razvoj.
Naknada za stažiranje pokrivena je od strane organizatora stažiranja, a sa sudionicima se potpisuje ugovor na početku stažiranja. Naknada se isplaćuje putem ugovora o radu s posebnom klauzulom.
Zaposlenje podrazumijeva rad u punom radnom vremenu u trajanju između 3 i 12 mjeseci kod poslodavca u matičnoj zemlji ili inozemstvu. Projekti zapošljavanja moraju sadržavati dimenziju učenja i osposobljavanja.Plaću osigurava poslodavac koji s mladima potpisuje ugovor o radu sukladno pravnom okviru zemlje u kojoj se rad obavlja.
Projektni prijavitelji u području volontiranja te stažiranja i zaposlenja obavezno moraju biti nositelji oznake kvalitete. Organizacije se mogu prijaviti za oznaku kvalitete tijekom cijele godine.
PROJEKTI SOLIDARNOSTI
Kroz Projekte solidarnosti mladim se ljudima nudi prilika samostalno inicirati, razviti i provesti solidarne projekte ili akcije od važnosti za njihovu lokalnu zajednicu. Projekti solidarnosti trebaju ostvariti učinak na lokalnoj razini, ali bi također jasno trebali biti povezani s europskim prioritetima definiranim u okviru Europskih snaga solidarnosti. Kroz provedbu projekata solidarnosti mladim se ljudima nudi prilika da kroz neformalno učenje steknu korisno iskustvo, vještine i sposobnosti za svoj osobni, obrazovni, društveni, građanski i profesionalni razvoj.
Projekti solidarnosti mogu trajati od 2 do 12 mjeseci, a mogu ih provesti mladi u dobi od 18 do 30 godina iz zemalja članica Europske unije. Mladi moraju biti registrirani na Portalu Europskih snaga solidarnosti.
Više informacija o Programu pročitajte u Vodiču kroz program Europske snage solidarnosti za 2019. godinu.
TRENUTNO OTVOREN NATJEČAJ!
Drugi natječajni rok u 2019. godini u okviru programa Europske snage solidarnosti u području volontiranja otvoren je za aktivnosti Volonterskih projekata (pojedinačne i/ili grupne volonterske službe), stažiranje i zaposlenje te za projekte solidarnosti. Rok za prijavu za sve vrste aktivnosti je do 30.4.2019. do 12:00h. Projekti mogu započeti s provedbom u razdoblju od 1.8.2019. do 31.12.2019.
Preostali rok u 2019. godini jest 1.10.2019. do 12.00h!
Preuzeto sa: www.civilnodrustvo-istra.hr
Odgovori